OD KLJUČNE VAŽNOSTI JE SPREČAVANJE EROZIJE I BILO KAKVE DEGRADACIJE ZEMLJIŠTA
Osnovni zadatak kod svih tipova proizvodnje je da se tokom cele godine, a naročito tokom vegetacionog perioda, održava zadovoljavajuća vlažnost zemljišta u voćnjaku.
Cilj održavanja zemljišta u voćnjaku je uspostavljanje ekološke ravnoteže, sprečavanje erozije,optimalna upotreba hraniva i čuvanje vlažnosti zemljišta.
Kod organske proizvodnje obavezno je da se ispita kvalitet vode za navodnjavanje u akreditovanim laboratorijama. Organska proizvodnja je donekle i rizična usled mnoštva mikroorganizama koji mogu dospeti u hranu koja se proizvodi na ovakav način usled korišćenja animalnih đubriva. Posebno su osetljivi salata, krastavac, jagoda i drugo voće i povrće koje se termički ne obrađuje. Zbog toga ga je potrebno dobro oprati.
Salata je posebno rizična što se bakterija tiče koje mogu da izazovu simptome trovanja ukoliko se konzumira nedovoljno oprana
Zaštita od grada je postala gotovo standardna oprema svih novopodignutih voćnjaka bilo da se radi o konvencionalnoj ili organskoj proizvodnji.Protivgradne mreže koje su korisne i kod poznih prolećnih mrazeva, jer je ispod mreža viša temperatura za jedan stepen u odnosu na zasad koji nije pokriven. Uočeno je da protivgradna mreža sprečavaju i pojavu ožegotina na plodovima.
Načini održavanja zemljišta u voćnjaku su zelenišno djubrenje, kompostiranje i kameni fosfat, organski otpaci i zaoravanje biljnih ostataka dok se primena hemisjkih mineralnih hraniva primenjuje kod konvencionalne proizvodnje. Takođe može da se koristi i đubrenje stajnjakom. Tu bi trebalo biti obazriv, jer stajnjak često sadži semena nekih korovskih biljaka pa je važno da bude dobro zgoreo. Za đubrenje je dobar i glistenjak gde tona glistenjaka zamenjuje 5 tona stajnjaka. Primenjuje se u količini 0,2 do 5 kg/m2 Ukupna količina animalnog djubriva koja se primenjuje na organski sertifikovanim parcelama ne treba da prelazi 170 kg azota godišnje po hektaru ali taj azot mora biti unseen od prirodnih đubriva nikako veštačkih.
Očuvanje raznolikosti živog sveta je jedan od principa organskog voćarstva. Osim u zaštiti od štetočina, korisni insekti su nezamenljivi i kod oprašivanja,naročito samobesplodnih voćnih vrsta.