ČESTO IZ NEZNANJA NEKE SIMPTOME POGREŠNO PROTUMAČIMO
Dobri stručnjaci će uvek ići na blažu opciju i neće odmah da krenu sa hemijom, posebno ukoliko nisu sigurni da li je određeni simptom na biljci posledica pojave simptoma nekih bolesti ili je u pitanju nedostatak hraniva.
KIŠA I VLAŽNO VREME KOLIKO GOD DA SU DOBRI SU I LOŠI
Poslednjih godina oni koji su uključeni u profesionalno bavljenje proljoprivrednom proizvodnjom a posebno stručnjaci inžinjeri za zaštitu bilja, složiće se u jednom a to je da je svaka godina drugačija. U godinama, kada ima kiše i više nego što je potrebno, kada sve buja i raste usled dovoljne količine vlage i toplote, stvaraju se uslovi i za pojavu bolesti naročito onih po tipu mikoza kojima vlaga stvara idelane uslove za razvoj.
VELIKE KOLIČINE PADAVINA SPIRAJU HRANLJIVE ELEMENTE IZ ZEMLJIŠTA
Na jabukama u mnogim zasadima u Vojvodini, skoro redovno se javlja simptom nedostatka odgovarajućih metala u biljkama koji je nastao usled konstantnog ispiranja ali i blago alkalnog ph zemljišta.
Ovi simptomi se javljaju na vršnim listovima u vidu žućenja i manje pojave uskolisnosti. Ova pojava se teško leči. Onemogućena je primena odgovarajućih preparata preko zemljišta zalivanjem pa se koristi tretiranje preko lista ( folijarno ) .
Prilikom korišćenja đubriva koje sadrži gvožđe, mangan, cink i bakar budite obazrivi, jer preveliko usvajanje od strane biljaka može da izazove kontra efekat a to je fitotoksičnost.
Cink se ne sme dodavati nikako tokom vegetacije već kasnijei to više puta po malo, jer ma koliko da su korisni u manjim količinama, mikroelementi mogu dovesti do jako velikiih oštećenja biljaka ukoliko ih ima u većoj količini.
Primer zdrave i lepe domaće jabuke proizvedene sa malo pesticida. Jabuka ima minimum 20 hemijskih tretmana od početka vegetacije do kraja.
Primera radi, biljka ambrozija usvoji i do sedam puta više gvožđa od kukuruza. Ukoliko bi kukuruz ili neka druga gajena biljka usvojili toliku količini gvožđa ili nekog drugog mikroelemenata , uginuli bi.