SPREČITE POJAVU BOLESTI NA VREME
Nedavno smo pisali o gljivi Blumeriella jaapi koja izaziva rupičavost lista trešnje i višnje. Ovog puta još par reči o ovoj bolesti, budući da je već poprimnila razmere epidemije usled izuzetno pogodnih uslova za njen razvoj a to je vlažno vreme.
Ukoliko se ne suzbije na vreme i adekvatnim preparatima, može da izazove sušenje stabla višnje, što svakako nije poželjno, posebno jer postoji niz preparata kojima se može sprečiti invazija bolesti.
VODITE RAČUNA PRILIKOM SADNJE
Jedna od mera suzbijanja je i izbor odgovarajućih sorti koje su manje bujne. Najpopularnija sorta koja se sadi u preko 80% slućajeva je oblačinska višnja, koja se odlikuje odličnom rodnošču i kvalitetom plodova. Ukoliko se kalemi na magrivu dobija osobinu izuzetne bujnosti što je naročito pogodno za ostvarenje infekcije od strane blumeriele. Ukoliko se razmnožava iz sejanaca, onda je manje bujna i manje osetljiva. Sorta šumadinka je takođe popularna i dobra sorta ali usled bujnosti je osetljivija na rupičavost. Da nije ovoga, bila bi više rasprostranjena.
IZBEGAVAJTE BUJNE PODLOGE
U nekim područjima Srbije u zasadima višnje došlo je do potpunog opadanja lišća. Takva stabla su na dobrom putu da izmrznu i souše se tokom zime, jer će nepripremljena da uđu u zimski period.
Jedan od načina da se spreči ova bolest jeste i izbor sorti koje su manje bujne i koje nisu toliko podložne napadu blumeriele.