IMA REŠENJA ZA BOLESTI KOJE SE REDOVNO JAVLJAJU NA LEŠNICIMA
Klimatske promene su u toku tako da ni Srbija nije izlovana, pa se i kod nas uočavaju promene koje se manifestuju tako, da nemamo ujednačenu i raspoređenu količinu padavina, već dobijamo ili višemesečni sušni period ili obilne padavine u obliku pljuskova, grada i olujnim vetrovima. Sve to za posledicu ima pojavu nekih bolesti na biljkama na kojima ih ranije nije bilo. Jedna od takvih je i monilia na plodovima lešnika.
Bolesti tipa monilile su bolesti truleži i mahom su se javljale na koštičavom, jagodastom i bobičastom voću. Najnovija dešavanja, dovela su do toga da se ova bolest dijagnostikuje i na lešniku. U Hrvatskoj i Srbiji je ova bolest postala redovna tokom maja i juna.
KAKO BOLEST NASTAJE
Stručnjaci navode da usled mehaničkih oštećenja koja nastaju kao posledica grada, vetra i nasilnog lomljenja grana na plodovima leske otvraraju se rane koja su otvorena mesta za prodiranja spore gljiva Monilinie gde one svakako mogu lakše da prodru. Infekcija se može ostvariti i prodiranjem gljive direktno u plod bez oštećenja, jer plod leske ima na vrhu izbačene ostatke od tučka preko kojeg spore gljive lako prodiru u plod.
Ukoliko se leska tokom maja i juna isprska preparatima koji u svom sastavu imaju kobinaciju dve aktivne materije piraklostrobin i boskalid lako se može sprečiti pojava bolesti tipa monilie na leski.