U USLOVIMA VELIKE VLAŽNOSTI VAZDUHA OVA GLJIVA ZNA DA HARA I TIME NANOSI VELIKE ŠTETE I GUBITKE U PRINOSU
Ne postoji voće koje ne može biti zahvaćeno ovom bolešću, koja izaziva truljenje i propadanje plodova. Osim na voću, prouzrokovač sive truleži se javlja na većini povrtarskih useva, cveću, vinovoj lozi ali posebno na bobičastom i jagodastom voću.
Prouzrokovač je gljiva Botrytis cinerea. Gljiva se razvija kao saprofit na mrtvim delovima biljaka jer poseduje poseban enzimski sistem koji omogućava sintezu novih materija. Zbog toga je higijena najvažnija mera u suzbijanju ove bolesti koja podrazumeva: sakupljanje, uklanjanje i spaljivanje svih osušenih listova i opalih plodova. Za razviće bolesti najznačajnija je vlaga.
Kod breskvi recimo ako je dugotrajna kiša dolazi do pucanja pokožice plodova zbog naglog nalivanja a na mestu pucanja, se stvaraju odlični uslovi za naseljavanje gljive prouzrokovača truleži plodova ili čak i nekih drugih.
Zbog toga je veoma važno da se vodi računa i blagovremeno prska takozvanim botriticidima koji daju odlične rezultate.
Jagoda je posebno osetljiva na ovu gljivicu i to naročito u uslovima pred zrenje kada je recimo loše vreme praćeno obilnim kišama. Kako bi sprečili nastajanje ove bolesti, proizvođači nemaju kud nego da prskaju botricidima kako bi spasili rod. I ako mnogi preparati imaju kratke karence, imajte u vidu da kada dođete subotom na pijacu a znate da je cele ndelje padala kiša, većina izloženih jagoda ukoliko nije gajena u plasteniku ( što je retkost ) je svakako bila tretirana nekim od preparata za suzbijanje sive truleži.
Osim na voću može da se javi i na povrću gde je salata posebno osetljiva.
Trulež plodova paradajza kao posledica ishrane insekata koji nisu na vreme suzbijeni.
Oštećenja od insekata stvaraju rane koje predstavljaju ulazna vrata za naseljavanje gljive Botritis cinerea ( Monilla laxa i Monillia frugtigena ) koje su onovni krivci za ispoljavanje simptoma sive truleži plodova.
Ista situacija se može javiti na jagodi ali i salati i bilokom drugom voću i povrću. Zbog toga su hemajski tretmani neophopdni kako bi se sprečilo ispoljavanje simptoma bolesti.
Posebno su na ovu gljivicu osetljive i bobice grožđa. Isti su uslovi za ostvarenje infekcije kao i kod recimo paradajza gde insekti stvaraju oštećenja i onda po istom mehanizmu nastaje ispoljavanje simptoma uz obaveznu povećanu vlažnost vazduha. Kiša u tom periodu postaje javeći sveznik u osvajanju jer daje potrebnu količinu vlage koja je i više nego dovoljna.
Na tržištu ima dovoljno preparata koji daju odlične rezulatte ukoliko se na vreme primene. Koji je preparat izbora, preporuku će dati svaki inženjer koji radi u poljoprivrednoj apoteci.