SVE ONO ŠTO STE ŽELELI DA SAZNATE O ZELJU
Zelje, sadrži gomilu vitamina C, K, A, kao i mikro elemente poput gvožđa, kalcijuma i kalijuma. Uspeva gotovo svuda – u bašti, na njivi, pa čak i u kontejnerima na terasi. Ali uspeće samo kao samoniklo i to tamo gde reši da raste i gde vetar odnsese seme a ono nađe pogodno tlo za klijanje. Ne pokušavajte da ga sami zapatite, jer se uvek joguni ako mu podloga ne odgovara i “džaba ste krečili.”
Šta sve nisam pokušao da seme zelja posejem u svojoj bašti. I direktno, i naklijalo, čak sam čitav busen pokušao da posadim. Ali nije se primalo i tačka. A raste pored puteva, na đubrištima, na neprivlačnim podlogama i tu buja. Usvaja makro i mikroelemente iz zemljišta, pružajući obilje hranljivih sastojaka.
Zelje najbolje uspeva na mestima gde ima dovoljno sunčeve svetlosti, ali će najbolje napredovati na vlažnim zemljištima koja imaju dobru strukturu i bogata su organskim materijama. To je verovatno razlog zašto ga ima duž puteva i na utrinama, gde raste ko ludo. Takva zemljišta mogu sadržati različite hemijske materije kao što su soli i teški metali ( olovo, cink) i ostali zagađivači kao posledica saobraćaja. Ovo može biti zabrinjavajuće za ljudsku ishranu jer teški metali mogu biti toksični i nakupljati se u biljkama pa zelje koje se tu bere ne treba koristiti za ishranu.
Na pijacam se obično prodaje zelje koje se bere pored puteva mada ima onih koji navodno gaje zelje. Verovatno je tako, ali često se u proleće mogu videti grupe ljudi koji beru zelje baš pored puteva. Podađate gde ono završi.
Zelje se koristi u kulinarstvu. Sarmice od zelja sa kiselim mlekom, pita zeljanica kao i razne čorbe su samo neka od jela. Vešti kuvari spremiće i ukusan pire koji je odličan prilog posnim jelima. Na žalost ovo važi samo za zelje koje je nabrano na livadi daleko od njegovog omiljenog staništa .