SPREČITE SUŠENJE PAPRIKE! U SUPROTNOM NASTAJE HAOS

U Srbiji se intenzivno proizvodi paprika, kako u zaštićenom prostoru tako i na otvorenom.

Što se proizvodnje tiče ona je složena i kompleksna budući da vreba čitav niz prouzrokovaća bolesti posebno ukoliko je vlažno vreme koje nam je inače ove sezone donelo puno briga i nevolja.

Što se tiče intenzivnije pojave sušenja paprike, ona nije zabeležena već duže vreme. Ranije je bilo takve pojave usled prouzrokovača koji su dolazili iz zemljišta.

Ono što je sada aktuelno i opasno jeste bakterioza Xantomonas campestris koja može da izazove trulež i sušenje paprike i posebno je opasna za plodve paprike koji propadaju i postaju skroz neupotrebljivi.

Ovoj bakteriji pogoduje kišno vreme jer ima specijalne nastavke ( cilije ) koji joj omogućavaju da pliva u kapima vode. Naziv „ campestris “znači polje, pa je u prevodu „  poljska”i kao takva napada papriklu koja se gaji u polju na otvorenom, koja se još i navodnjava. Najviše je u opasnosti prizemni deo biljke jer je tu i najveća vlaga a bakterija voli vlagu pa se tu i ostvaruje infekcija koja se širi dalje.

Kada se radi o bakerisjkim prouzrokovačima bolseti, suzbijanja praktično da i nema , jer za suzbijanje bakterioza još uvek kod nas nema registrovanih antibiotika pa se koriste preparati na bazi bakra.

Infekcija ide sporo ali kada se na kraju shvati, bude kasno, pa nikakvi dalji tretmani ne pomažu. Kod nas određene službe rade samo izveštaje a ne i odgovarajući program zaštite.

Još dve važne bolesti su: fuzarioze i verticillimi kao bolesti sprovodnih sudova. Nastaju kao posledica navodnjavanja i viška vode.

Morate da znate da je  za sve masovnije pojave bolesti  kriv čovek usled nepažnje i preterivanja u navodnjavanju i ostalim tertmanima.

Još jedan problem je i sušenje začinske paprike gde se javlja druga bakterija Erwinia carotovora. Kada se obere paprika naprave se prizme i dovoljno je da samo jedna paprika bude zaražena bakterijom pa da za veoma kratko vreme cela prizma propadne. Kupujući ove jeseni papriku na zelenoj pijaci, primetio sam karakterističan miris koji nastaje kao posledica raspadanja tkiva zaraženog ovim bakterijama. To je dokaz da su skoro sve paprike svake godine zaražene ali je sreća što bolest sporo napreduje.

Tako da kada birate papriku, vodite računa da vam ne updne neka koja je već u fazi raspadanja, jer ta ukoliko se našla u gomili zdrave, odavno je inficirala i njih, pa je pitanje smmo  momenta kada će se ispoljit prvi simptomi koji kako bolest napreduje dovode po potpunog propadanja i pretvaranja paprike u vodenastu masu izuzetno neprijatnog mirisa.

Kupujući ove jeseni papriku na zelenoj pijaci, primetio sam karakterističan miris koji nastaje kao posledica raspadanja tkiva zaraženog ovim bakterijama. To je dokaz da su skoro sve paprike svake godine zaražene ali je sreća što bolest sporo napreduje.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *