Praziluk je jedna od najomiljenijih povrtnih kultura širom sveta i nudi mnoge poslovne mogućnosti za uzgajivače. Proizvodi se i kod nas ali na daleko manjim površinama od crnog luka recimo a uvek ima veću cenu kada mu je sezona.
Isplativost proizvodnje praziluka
Praziluk je cenjen zbog svog karakterističnog ukusa i širokog spektra primena u kulinarstvu. To ga čini visoko traženim proizvodom na tržištu, što može rezultirati dobrim profitom za uzgajivače. Cene praziluka variraju u zavisnosti od regiona i sezone, ali kvalitetan praziluk može doneti značajne prihode.
Ulaganja
Ulaganja u proizvodnju obuhvataju nabavku semena ili sadnica, pripremu zemljišta, đubrenje, zalivanje, zaštitu, kao i radnu snagu. Troškovi će zavisiti od površine koju planirate da podignete pod ovom biljkom i resursa koje imate na raspolaganju. Važno je napraviti detaljan budžet i planirati ulaganja unapred.
Ulaganja u podizanje parcele pod prazilukom površine 1 hektara mogu biti značajna, ali potencijalna dobit može opravdati ove troškove. Evo neke projekcije osnovnih troškova.
Za 1 hektar zemljišta potrebno je uložiti oko 10.000 do 15.000 dinara za obradu, čišćenje i pripremu zemljišta.
Nabavka semena praziluka može koštati oko 5.000 dinara po hektaru, u zavisnosti od sorte isto toliko bi trebalo planirati i za đubrenje.
Sistem za navodnjavanje se smatra sada “ osnovnom opremom “ investicija u sistem za navodnjavanje može biti neophodna i koštati oko 20.000 dinara po hektaru.
Angažovanje radne snage za sadnju, održavanje i berbu može zahtevati između 30.000 i 50.000 dinara tokom sezone.
Sredstva za zaštitu od bolesti i štetočina mogu iznositi još oko 10.000 dinara I to samo ukoliko vodite računa I smanjite upotrebu pesticide na minimum.
Oprema za obradu zemljišta i berbu može koštati dodatnih 10.000 dinara.
Troškovi za energiju i gorivo za mašine i pumpu za navodnjavanje mogu iznositi još oko 25.000 dinara a tu je i trošak analize zemljišta kako biste osigurali optimalne uslove za rast biljaka i usštedeli na nepotrebnom đubrenju pa tu računajte da možda analizu dobijete i besplatno jer mnoge stručne i savetodavne službe u svojim laboratorijama analizu rade besplatno ali neki trošak je oko 5.000 dinara.
Očekivana dobit
Projekcija dobiti zavisi od cena praziluka na tržištu i vaših prinosa, ali možete očekivati da ćete, uz dobar upravljački pristup, ostvariti prihod od 100.000 do 150.000 dinara po hektaru.
Naravno, ovo su samo procene i stvarni troškovi i dobit će zavisiti od mnogo faktora, uključujući tržišne uslove. Važno je pažljivo planirati ulaganja i pratiti troškove kako biste maksimizirali profit u proizvodnji praziluka.
Sezona uzgoja, zaštita i optimalna zemljišta
Praziluk je dvogodišnja biljka, ali se obično uzgaja kao jednogodišnja. Najbolje vreme za sadnju praziluka je u rano proleće ili jesen, u zavisnosti od lokalnih uslova. Što se tiče zemljišta, praziluk preferira dobro drenirana i bogata humusom obogaćena zemljišta. pH vrednost zemljišta treba da bude blago kisela do neutralna.
Praziluk može biti podložan napadima štetočina i bolesti. Važno je redovno pregledati i pratiti usev i primenjivati odgovarajuće mere zaštite . Od štetočina najčešće napadaju lukova muva, tripsi i gusenice. Takođe, pravilno zalivanje i izbegavanje preterane vlage mogu smanjiti rizik od gljivičnih bolesti.
Među bolestima koje mogu napasti praziluk su crni koren i siva trulež. Preventivne mere, kao što su dobro rotiranje useva i održavanje čiste i zdrave okoline oko biljaka, mogu pomoći u sprečavanju ovih bolesti.
Ali poznavanje zaštite bilja i upravljanja potencijalnim problemima ključno je za uspeh u ovom poslu. Sa pravilnim ulaganjem i brigom, uzgajivači mogu da uživaju u plodovima svog rada i ostvare profitabilne rezultate na tržištu. To pokazuju redovni proizvođači koji godinama praziluk prodaju marketima ali i na pijacama i kako kažu izuzetno su zadovoljni.