SRPSKI PASULJ RETKA POJAVA. TRAGIČNA ISTINA O UVOZU

Kako da vratimo proizvodnju domaćeg pasulja?

Pasulj, kao važan deo srpske tradicionalne kuhinje, suočava se sa sve izraženijim nedostatkom proizvodnje u zemlji. Iako je Srbija nekada bila poznata po velikim količinama domaćeg pasulja, danas je suočena sa sve većom zavisnošću od uvoza iz zemalja poput Uzbekistana, Egipta  i Kine. Pokušaćemo da istražimo razloge za nedostatak proizvodnje pasulja u Srbiji uzimajući u obzir analizu faktora koji su doveli do uvoza i skoro potpunog gašenja domaće proizvodnje.

Mnogi poljoprivrednici razmatraju potencijal za revitalizaciju domaće proizvodnje, posebno što poslednjih godina postoji velika potražnja za domačim pasuljem i sortama kao što su gradištanac, tetovac i drugi. Srbija ima i autohtone sorte i veliki broj zaboravljenih sorti koje se  u vidu semena još uvek čuvaju u čardacima na selima od severa do juga naše zemlje. Crni, šareni, žuti, zeleni samo su neki od beskrajne lepeze sortimenta koji se lako može oživeti.

Jedan od glavnih razloga za nedostatak proizvodnje pasulja u Srbiji su ekonomske teškoće sa kojima se suočavaju domaći poljoprivrednici. Visoki troškovi proizvodnje, nedostatak moderne mehanizacije i nedovoljna podrška države poljoprivredi su česti problemi. Ovo je dovelo do smanjenja interesovanja poljoprivrednika za uzgoj pasulja u korist drugih, profitabilnijih useva.

Sve do početka ovog veka u Srbiji je veliki potrošač bila vojska. Prestankom služenja obaveznog vojnog roka opala je i potražnja jer je vojska kupovala više od 50% celokupne proizvodnje u Srbiji tako da su od velikih potrošača ostale bolnice i studentske menze što je svakako malo u odnosu na prethodni period.

I pored ovih izazova, Srbija i dalje poseduje potencijal za proizvodnju pasulja. Klimatski uslovi i zemljište pogodni su za uzgoj ove mahunarke. Revitalizacija domaće proizvodnje pasulja zahteva celovitu strategiju. Ključni koraci u ovom procesu uključuju subvencije za poljoprivrednike, modernizaciju opreme i podršku istraživanju novih tehnika uzgoja.

Ekonomska analiza takođe pokazuje da je domaća proizvodnja pasulja moguća i isplativa opcija. Iako su početni troškovi ulaganja visoki, dugoročno gledano, domaći pasulj može da postane konkurentan na tržištu, posebno ako se uzmu u obzir kvalitet, svežina i smanjeni transportni troškovi.

Uvoz stranog pasulja može doneti kratkoročne koristi u vidu nižih cena, ali dugoročno gledano, Srbija gubi priliku za razvoj domaće proizvodnje, očuvanje tradicije i smanjenje zavisnosti od uvoza. Investiranje u domaću proizvodnju pasulja nije samo ekonomska, već i kulturna i ekološka odluka.

Da bi se postigla održiva proizvodnja pasulja u Srbiji, neophodno je da vlada, poljoprivrednici i stručnjaci sarađuju kako bi identifikovali prepreke i osmislili efikasne strategije. Samo uz zajednički napor može se obnoviti stara slava domaćeg pasulja i omogućiti  da ponovo bude ponos srpske trpeze i da čorbast ili gust sa slaninom ili kobasicom, klot ili prebranac bude naš domaći. Za ponos i primer kako smo zaboravljeni brend vratili i postavili na mesto koje mu s pravom pripada,

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *