KVALITET ČOKOLADE U SRBIJI

Srbija nije zemlja koja je poznata po čokoladi i pored toga što se ona kod nas rado jede. Pojam čokolada vezuju se za Belgiju, Švajcarsku i Holandiju. Čak i Rusija ima izuzetno razvijenu proizvdnju čokolade koja po kvalitetu i ukusu uopšte ne zaostaje za evropskim, ali je usled slabog marketinga a i realno velikog domaćeg tržišta, slabo zastupljena u rafovima marketa širom sveta. Ali kakva je čokolada kod nas, budući da imamo puno fabrika a mnoge su odavno već u vlasništvu stranih kompanija?

Danas i vrapci znaju da su osnovni sastojci crne čokolade: kako masa, kako puter i šećer. I to je osnova. Na žalost, današnja industrija u želji da smanji troškove proizvodnje a poveća kvantitet, često narušava kvalitet mnogih industrijskih proizvoda pa i čokolade. Koliko je uopšte jedan takav proizvod bezbedan i ispravan za ishranu, svakako da zavisi od elementarnih analiza koje moraju da zadovolje minimalne standarde i to proizvođači jako dobro znaju, ali da li je ikada jedna čokolada prošla detaljna ispitivanja koje nalažu standardi EU!? Po standardima EU čokolade su svrstane u 5 klasa. A, B, C , D i F. Gde su A i B najbolje a F i D loše. Namerno nećemo reći ” najgore. “

Nijedna naša čokolada nije išla na detaljne analize nakon kojih se vrši glavno svrstavanje, pa su samim tim automatski D klasa, odnosno poslednja!  Po analizama kvaliteta koje sprovodi EU na primer, hrvatska čokolada  je prošla kroz ova testiranja jer su sada u slobodnoj evropskoj distribuciji nakon što su Hrvati ušli u EU, pa su morali da prođu kroz sve obavezne kontrole. Jedino nisu išli na testiranja za britansko i američko tržište jer je to već nešto posebno, ali su prošli glavna evropska.

Čokolada sa mrvljenim lešnikom je jedna od čokolada koja sdrži pravi lešnik u velikom %

Istu stvar će i naši proizvođači morati da rade  za nekoliko godina ako i Srbija bude ulazila u EU…Hrvatska čokolada je za sada C klasa, ali i to su jedva postigli. Od naših bi možda  samo par proizvođača moglo da dobije  C klasu, dok ima i onih koje bi na žalost pale na prvom testu, jer neki konditori koliko god da troše na reklame, jednostavno prave lošu čokoladu. Smanjuju % kakoa, stavljau hidrogenizovanu biljnu mast i prosto rečeno štede na uštrb kvaliteta.

Ono što najviše zabrinjava, neprosečnog potrošača ( jer prosečan nikada ne čita šta piše na deklaraciji i ide po principu ma to nije važno)  jeste da deklaracije nisu  “iskrene”, tj ono što piše na omotu uopšte ne odgovara onome što se nalazi u samoj čokoladi. To je slučaj u svim zemljama čije čokolade nemaju pravu inostranu distribuciju i koje već po tom osnovu padaju u D klasu, pa onda sami proizvođači imaju tu slobodu da malo povise udeo kakao delova ( jer to niko stvarno ne proverava ) pa zbog toga i ne žele da idu na detaljna testiranja.

Od domaćih čokolada koje su za za nijansu bolje od drugih, svakako sadrže hidrogenizovanu biljnu palminu mast, koja je i ako loša ipak danas glavni sastojak gotovo svih konditorskih proizvoda jer je jeftina, pa ako ćemo da  verujemo po onome što piše na deklaraciji zaključujemo da je palmina hidrogenizovana biljna mast prisutna u skoro 80% proizvoda.

Zaključak za kraj je, da su čokolade koje se kod nas proizvode i prodaju, daleko od standrdnog kvaliteta koji bi, prosečna čokolada trebalo da ima, ukoliko se prodaje na policama Evropske unije.

Ohrabruje činjenica da se kod nas mogu pronaći čokolade koje ne sadrže hidrogenizovanu biljnu mast ( ako je sudeći po deklaraciji ) i koje imaju baš ono što čini jednu čokoladu ispravnom i kvalitetnom pa mogu slobodno da se svrstaju i u klasu A. Na žalost kako još uvek nismo u EU ne podležemo tim proverama pa jedino što nam ostaje jeste da se oslonimo na svest proizvođača ali i da ponesemo naočare ukoliko su nam potrebne i ne budemo lenji i pročitamo tu deklaraciju napisanu sitnim slovima. Pa ako name se ne sviđa to što smo pročitali da krenemo dalje u potrazi za čokoladom koja će zadovljiti sva naša čula. A takvih na svu sreću ima, samo ih treba pronaći.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *